NESMYSLY

Soutěž Největší digitální nesmysl probíhala na přelomu roku 2021 a 2022 a je již ukončena.

Vyhrála rychlovarná konvice s wi-fi, přečtěte si zdůvodnění. Tento web však necháváme běžet dál: tipy na digitální nesmysly nadále vítáme na e-mailu pr@iure.org. Pomozte nám vybudovat nevšední on-line sbírku!

Jaké nesmysly jste nám již zaslali?

  • Wi-fi rychlovarná konvice. Zatímco se vám hřeje voda, můžete těch pár minut trávit tím, že se budete dívat do aplikace na mobil… Jak se vám hřeje voda!

  • Chytré erotické pomůcky. Nejvíce vzrušení přinesou ve chvíli, kdy uniknou shromážděné údaje, které o vašich intimních aktivitách sbírají, či když se do nich někdo nabourá. Před pár lety média informovala o vibrátoru, který kvůli softwarové chybě nahrával zvuk.

  • Zavřené dveře do Facebooku. „Myslím, že dobrý digi nesmysl je vstupní systém, který je sám závislý na technologiích, které chrání.“ Viz poslední velký výpadek Facebooku a nemožnost techniků dostat se dovnitř: Podle New York Times se někteří zaměstnanci do kanceláří ani nemohli dostat, protože přestaly fungovat jejich digitální přístupové karty.

  • Chytrá vana. Už žádní vytopení sousedé!

  • Umělá inteligence Matylda. Kladla nesmyslné otázky lídrům v předvolební debatě.

  • i-Kiosque, automat jen pro někoho. Automat na nápoje, který funguje pouze na platební karty. K vidění třeba v pražském obchodním centru Bořislavka.

  • Umělá inteligence stříhající trailery, které prozrazují pointy. Pěkná ukázka něčeho, co je možné, ale zároveň úplně k ničemu, pokud zrovna nejste filmový distributor a nepotřebujete zoufale ušetřit za střihače. Viz: Umělá inteligence se naučila vytvářet kvalitní filmové trailery. Bohužel často prozradí spoilery.

  • Tesla jako drahé těžítko. O automobilech Tesla se často píše jako o autech budoucnosti, zejména díky majiteli firmy Elonu Muskovi, který je takto prezentuje. Díky výpadkům aplikace se však již několikrát stalo, že se majitelé nemohli dostat do auta. Problém nastal v září 2020 i v listopadu 2021, viz: Místo chytrého auta ‚drahé těžítko‘.

  • Instagram způsobuje psychické problémy. Všeobecně sdílená teze o sociálních sítích jako o něčem, co společnosti pomáhá, se postupně hroutí tváří v tvář zjištěním, že vedle spojování vedou řadu lidí také k úzkostem a depresím. Více viz třeba: Instagram způsobuje psychické problémy. Firma o tom ví, ale roky to tají.

  • Nepříliš inteligentní generátory lidských obličejů. Weby jako ThisPersonDoesNotExist nabízejí možnost vygenerovat si obličej (a následně ho využít třeba k vytvoření falešné identity). Tváří se to jako kouzlo, ale zase takový zázrak to není: obličeje vznikají na základě desítek tisíc fotek reálných lidí, které byly postahované třeba z Flickru. Více viz ThisPersonDoesExist. O tom, jak mohou obličeje všech, kdo se prezentují on-line, sloužit jako studijní materiál třeba pro kamerové systémy na rozpoznávání tváří, pak více tady.

  • Digitální spisovatel. Autoři s umělou inteligencí spolupracovali řadou různých způsobů. Nechali se inspirovat, vygenerovali si nápady, střídali se s AI ve psaní, nebo dovolili Digitálnímu spisovateli jejich dílo dokončit.

  • Alexa. Vyzvala dívku dívku, aby strčila minci do zásuvky.